Zkratku Googlem
[CNW:Counter]


Dnes je 23. 9. 2021
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Svátek má : Berta
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Leoš Maršálek
Začínáme s LaTeXem - díl 1.
Úvodem
Rozhodl jsem se sepsat své začátky s LaTeXem, protože si myslím, že LaTex je velmi silný nástroj k vytváření perfektně vypadajících dokumentů. Sepisuji zde své zážitky a strasti s LaTeXem, ale protože nejsem žádný LaTeXový specialista, tak ze zde možná dopustím malých prohřešků či špatného pojmenováni. Tímto se zde chci za své prohřešky omluvit již dopředu a zaroveň se zde chci zbavit odpovědnosti za vzniklé škody ať již za obrovské ztráty času či dokonce dat. Pokud, ale hledáte alespoň záchranou nitku při učení LaTeXu, tak jste na správné adrese.
Kde sehnat LaTeX
LaTeX je volně šiřitelný software, který by neměl být využíván komerčně. Existuje spousta klonů tohoto dokonalého sazecího systému, ale v současné době se nejvíce rozšiřil LaTeX2e, který má takovéto logo.

LaTeX se většinou distribuje v instalacích Linuxu, kte je již nakonfigurován. Tento typ LaTeXe jsem používal, a také z něj tady budou vypsány mé postřechy. Jsou sice i instalace pro Win 9X, XP atd, ale nevím do jaké míry je zachována kompatibilita s Linuxovým TeXem. Pokud se chcete naučit Linuxovou verzi LaTeXe, tak stačí jen stáhnout třeba Mandrake z www.mandrake.cz , nainstalovat včetně balíků LaTeXe a začít psát zdrojové texty.

Pokud budete chtít psát české dokumetny, tak je dobré si opatřit CSLaTeX ve kterém jsou již zapracovány takové věci jako je česká diakritika, dělení slov nebo české uvozovky. Ne že by s ostatními LaTeXy nešlo psát české texty, ale většinu věcí si musí autor publikace hlídat sám, což je značně neefektivní. V naší zemi máme velmi dobré odborníky v oblasti LaTeXu, kteří jsou združeni do skupiny CSTUG. Zkratka znamená Czechoslovak Tex Users Group a jsou združeni kolem internetového serveru www.cstug.cz a kde také najdete vše potřebné k úspěšnému psaní dokumentů v TeXu popř. LaTeXu.

Jaký je vlastně rozdíl mezi TeXem a LaTeXem
Tex je základním "jazykem", který byl vyvýjen v osmdesátých letech. V současné době je "zakonzervován" a již dále se nevyvíjí. Psaní dokumentů v TeXu je pro monoho lidí velmi náročné a neefektivní, tak vznikla makra která se koncem 90 let začala ustalovat a začal vznikat LaTex. Ten se stále vyvíjí a modifikuje, což má své výhody i nevýhody. Mezi výhody určitě patří, že sleduje nové technlogie, které se vyskytnou, ale jeho nevýhodou oproti TeXu je právě to, že se stále vyvijí. Soubor v TeXu napsaný před deseti lety jde bez větších problémů kompilovat a upravovat i dnes. Ale pro LaTex už to platit nemusí. Přesto raději pracuji v LaTeXu, protože práce v něm je o mnoho rychlejší a efektivější.
Základy, co je dobré vědět
LaTeX není graficky orientovaným textovým editorem, ale je to sazba, což také se odráží v práci sním. Dá se říci, že při psaní v LaTeXu nevidíme vysledek, protože ten je viditelný až po zkompilování. Po překompilování našeho vytvořeného souboru se vytvoří dvi soubor. Což je soubor nezávislý na zobrazovacím zařízení. Měl by se zoprazit na monitoru stejně, jako když ho vytiskneme na papír. Tento soubor se v linuxu dá převest do pdf souboru. LaTeX však umožňuje i přímou konverzi do pdf či ps souborů.
Takže práce s LaTeXem vypadá asi takto :
Editace ASCII souboru. Vytváření dokumentu.
Kompilace ASCII souboru. Příkaz latex Jmeno_souboru.tex Vytvoření DVI souboru
Popřípadě převod na nějaký další formát.
Závěrem
V klasickém ASCII textu se názvy LaTeXu a TeXu píší právě jak sou psané. Je to již zvyk,takto označovat tento sazecí systém. Jinak TeX se čte jako Tech, což vycházi z toho, že X není x, ale je to písmenko řecké abecedy chí. Proto se i LaTeX čte jako lateCH nebo jako lejtech. V dalším pokračování tohoto miniseriálu, pokud se to takto dá nazvat, bude to, jak si vytvořit naprosto nejjednodušší dokument v LaTeXu a teké vněm rozeberu struktůru psaného zdrojového souboru v ASCII. Takže těšte se na další díl.
<<<<< >>>>
WebZdarma.cz
Reklama
Stránka byla naposledy aktualizována 4. 12. 2010
Leoš Maršálek © 1999 - 2009